- Set includes 5x 28690
- Warm and homely light in the style of the carbon filament
- Dimmable
230 V Filament LED Drop E14 5x470lm 5x4,8W 2700K dimmable Clear
- Set includes 5x 28690
- Warm and homely light in the style of the carbon filament
- Dimmable
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 78 mm |
| Diameter | 45 mm |
| net weight | 130 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Drop |
| Colour | Clear |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 75 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | LED |
| Component parts | 4,8 W |
| Number of component parts | 5x |
| Replacable | 7 nicht betroffen. |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























