Article-No.:
29095
230 V Filament3-Step-Dim
LED Candle E14
5x470lm 5x4,8W 2700K Matt
5x470lm 5x4,8W 2700K Matt
230 V Filament LED Candle E14 5x470lm 5x4,8W 2700K Matt
The matt filament LED candle light bulbs (pack of 5) with 2700K, an output of 5x4,8W and 5x470lm emit a gentle warm white light. The light bulbs fit all standard E14 fittings. Thanks to their compact design, candle light bulbs are particularly suitable for use in chandeliers, wall and ceiling lights. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Color temperatur: 2700K - Warm white

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 35 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 98 mm |
| net weight | 66 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Candle |
| Colour | Matt |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4,8 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 5x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 8 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























