- Set includes 3x 28522
- General lamp for all-round light
- Color temperatur: 1700K - gold light
1879 230 V Filament LED Pear E27 3x470lm 3x6W 1700K dimmable Gold
- Set includes 3x 28522
- General lamp for all-round light
- Color temperatur: 1700K - gold light

| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 104 mm |
| Diameter | 60 mm |
| net weight | 138 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | General |
| Colour | Gold |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy consumption | 6 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 80 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 75 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Gold light, 1700 K |
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 42 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Component parts | 6 W |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 7 nicht betroffen. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























