Article-No.:
28950
- Made of high-quality full glass
- Warm and homely light in the style of the carbon filament
- Efficient LED technology
Vintage Edition LED Corn E27 230V 250lm 4,8W 1800K Gold
The vintage corn lamp with an output of 4,8W emits its light in all directions. Corn lamps are perfect for creating a vintage ambiance and are real eye-catchers in retro style pendant luminaires. It has a pleasant warm white light colour and fits in all standard E27 sockets.
- Made of high-quality full glass
- Warm and homely light in the style of the carbon filament
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 64 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 140 mm |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Special lamps |
| Colour | Gold |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Rated life time | 15000 h |
| luminous flux at the end of lamplife | 75 % |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 250 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | 1.800 K, 1800 K |
| Rated luminous flux (Lumen) | 250 lm |
| Colour consistency (SDCM) | SDCM 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Component parts | 4,8 W |
| Incandescent Equivalent | 25 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 1x |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















