- Warm and homely light in the style of the carbon filament
- Retro globes in popular vintage look
- Gold lustre finish
1879 230 V Filament 3-Step-Dim LED Globe G95 E27 470lm 6W 1800K dimmable Gold
LED gold light light bulbs are right on trend. The Globe lamp from the Edition 1879 series features an output of 6 W and emits its light in all directions. The perfect lamp for pendant and other ceiling lights. It is so much more than just a decorative eye-catcher: it creates an attractive, golden candlelight-like light colour and fits into any standard E27 fitting. The lamp can be dimmed in three stages via a wall switch for various lighting design options.
- Warm and homely light in the style of the carbon filament
- Retro globes in popular vintage look
- Gold lustre finish
- Dimmable
- Efficient LED technology
- Color temperatur: 1800K - gold light

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 95 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 138 mm |
| net weight | 55 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Globe |
| Colour | Gold |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy consumption | 6 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 94 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Gold light, 1800 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 8 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























