Article-No.:
94861
LED Bollard light
Juntea
IP44 585mm 3000K 2x12,5W 2x800lm 230V Anthracite Aluminium
IP44 585mm 3000K 2x12,5W 2x800lm 230V Anthracite Aluminium
- Seawater-resistant luminaire for use by the coast
- IP protection: IP44 splash-protected
- Bollard light for optimum footpath lighting
LED Bollard light Juntea IP44 585mm 3000K 2x12,5W 2x800lm 230V Anthracite Aluminium
The LED bollard light Juntea with 2x800lm has a double light emission and is mainly used on paths near residential buildings on the coast. The LED module can be replaced. The surface of the lights is particularly resistant to corrosion. As a result, the light is less affected by the salty air. The bollard light creates uniform, warm white lighting and safely illuminates the entrance area. With its anthracite color scheme, it fits perfectly into any environment.
- Seawater-resistant luminaire for use by the coast
- IP protection: IP44 splash-protected
- Bollard light for optimum footpath lighting
- Suitable for outdoor use
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- For 230 V direct connection
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 585 x B: 144 x T: 332 mm |
| net weight | 2615 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Twilight switch |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 800 lm |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 1150 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 12,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 2x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 12,5 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 12.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























