Article-No.:
50083
LED PanelSmart Home Zigbee 3.0
Cesena
round 225mm 11W 750lm Tunable White Matt white dimmable
round 225mm 11W 750lm Tunable White Matt white dimmable
- Usable with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Can be controlled with the Smart Home Zigbee remote control
- Can still be switched on and off with the light switch
LED Panel Smart Home Zigbee 3.0 Cesena round 225mm 11W 750lm Tunable White Matt white dimmable
Cesena panels combine LED technology, outstandingly uniform light distribution and a very low installation height. Their clear lines harmonise perfectly with comfortable modern interior furnishing styles. Use the tunable white function to set the light colour to suit your needs: from daylight white working light to relaxing, warm white lighting. The luminaire is Zigbee 3.0-compatible. Zigbee 3.0 is a radio transmission protocol which links up the devices of several manufacturers. This allows not only the centralised control of lighting; shutters, heating and alarm systems, for example, can also be integrated. To operate the control, you can choose between the Smart Friends Box, a gateway for the same standard by a different manufacturer, or a Smart Home Zigbee 3.0 hand-held transmitter. Specific individual components can be addressed, or switched in groups as lighting scenarios.
- Usable with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Can be controlled with the Smart Home Zigbee remote control
- Can still be switched on and off with the light switch
- Bidirectional data transfer
- Mesh-capable: range increases from product to product
- Single luminaire incl. LED module
- Satined plastic cover for fine diffusion of light
- With white-light control (Tunable White)
- Color temperatur: 2700K - Warm white - 6500K -Daylight white
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 225 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | T: 40 mm |
| net weight | 620 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Matt white |
| Material | Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 750 lm |
| Colour change | Tunable White |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 116 ° |
| Colour temperature to | 6500 K |
| Colour temperature | Warm white to Daylight white, 2700 K |
| useful luminous flux 2 | 850 lm |
| Luminous flux LED module | 1300 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with Smart Home |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 11 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 88 W |
| Compatible Smart Home technology | Zigbee |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 13 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| Transformer height | 18 mm |
| Transformer width | 39 mm |
| Transformer depth | 122 mm |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Zigbee certification | Zigbee_certified |
| Radio frequency | 2,4 GHz |
| Radio range (Open field) | 20 m |
| Compatible smart home systems | Amazon Echo Smart Speaker with Zigbee 3.0 interface|Philips Hue Bridge 2 and Pro (excluded Hue Entertainment) |



























