Article-No.:
29234
230 V Standard
LED Pin base G9
550lm 4,2W 2700K dimmable Clear
550lm 4,2W 2700K dimmable Clear
- Uncomplicated replacement: Simply plugged in thanks to G9 socket
- Dimmable
- all-around light
230 V Standard LED Pin base G9 550lm 4,2W 2700K dimmable Clear
The dimmable LED pin base lamp is small, compact and powerful, achieving an output of 550 lumen with a mere 4,2 watts. It is particularly suitable for use in the smallest lights or spot heads and ensures effective and uniform light distribution. It is ideal for the replacement of old halogen light bulbs. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Uncomplicated replacement: Simply plugged in thanks to G9 socket
- Dimmable
- all-around light
- Small and bright

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 18 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 59 mm |
| net weight | 11 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Light source shape | Bipin |
| Colour | Clear |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | E |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 94 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 550 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with dimmer |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4,2 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 44 W |
| Base/Socket | G9 |
| Technique | LED |
| Dimmable | with dimmer R, L, C (universal compatibility) |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 6 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















