Article-No.:
330028740
LED Candle
Filament
E14 24V 140lm 2W 1900K dimmable Gold
E14 24V 140lm 2W 1900K dimmable Gold
LED Candle Filament E14 24V 140lm 2W 1900K dimmable Gold
The candle lamp with a power of 2 Watt and a slim design have been specially developed for use in the Plug & Shine lanterns and Plug & Shine bollards.
- Colour temperature: 1900K – gold light
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 35 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 98 mm |
| net weight | 11 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Candle |
| Colour | Gold |
| Material | Metal, Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 2 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 140 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Gold light, 1900 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with optional system components, with Smart Home |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 2 W |
| light source property | Light source |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 24 V |
| Voltage type | DC |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















