Article-No.:
28976
230 V Standard
LED Reflector 1-piece set
425lm 6,5W 2700K Aluminium
425lm 6,5W 2700K Aluminium
230 V Standard LED Reflector GU10 1-piece set 425lm 6,5W 2700K Aluminium
The LED reflector with 425lm and 6,5W offers high performance and efficiency. It emits directed light in spotlights, spots and downlights to expertly highlight decorative objects and interior decor. The colour temperature of 2700 Kelvin means warm white, gentle light. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Reflector lamp for directed light

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 50 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 54 mm |
| net weight | 27 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Aluminium |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 7 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 94 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 425 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Luminous intensity | 950 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6,5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 37 W |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 12 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















