Article-No.:
94731
LED Garden spotlight
insect friendly
IP65 round 92mm 2200K 4,3W 320lm 230V 38° Black Metal
IP65 round 92mm 2200K 4,3W 320lm 230V 38° Black Metal
- protection of insects through conscious use of colour temperature
- The golden light colour creates a cosy atmosphere like that of candlelight
- Color temperatur: 2200K - gold light
LED Garden spotlight Spot insect friendly IP65 round 92mm 2200K 4,3W 320lm 230V 38° Black Metal
The adjustable garden spotlight illuminates flowers, shrubs and trees in a warm golden light. If required, the luminaires can also be used without a spike as a surface-mounted spotlight for illuminating facades, garden sheds and terraces. The light source supplied can be replaced if necessary. The Spot has a light color of 2,200 K, this value is outside the perceptible areas for insects, so they are significantly less attracted to the light source. The warm golden light creates a pleasant atmosphere around the house
- protection of insects through conscious use of colour temperature
- The golden light colour creates a cosy atmosphere like that of candlelight
- Color temperatur: 2200K - gold light
- IP protection: IP65 – water jet-protected
- Suitable for outdoor use
- For cosy and insect-friendly evening light
- Golden light – attracts fewer insects and creates a pleasant atmosphere around the house
- LED lamp included in scope of delivery
- Efficient LED technology
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 92 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 320 mm |
| net weight | 632 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Floor mounting |
| Connections | |
|---|---|
| Plug | Safety plug (type EF-CEE 7/7) |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 320 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 38 ° |
| Colour temperature | Gold light, 2200 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| beam angle up to | 38 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4,3 W |
| light source property | Without light source |
| Incandescent Equivalent | 30 W |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | No |
| Maximum wattage range | max. 10 W |
| IP protection | IP65 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



































