Article-No.:
28355
LED Diamond Longneck
LED Diamond Longneck GU10 51mm 2700K 3W 250lm 230V Diamond
GU10 51mm 2700K 3W 250lm 230V Diamond
GU10 51mm 2700K 3W 250lm 230V Diamond
LED Diamond Longneck GU10 51mm 2700K 3W 250lm 230V Diamond
Reflector lamps for directed light in spotlights, spots and downlights
- Reflector
- Long lifetime: 15,000 h

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 51 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 80 mm |
| net weight | 45 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Diamond |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 3 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 85 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 250 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 45 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Luminous intensity | 450 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 3 W |
| light source property | Light source |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















