Article-No.:
79758
NeordicTable lamp
Haldor
E27 max. 60W Black Metal
E27 max. 60W Black Metal
- For lamps with E27 base up to max. 60 watt
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
Neordic Table lamp Haldor E27 max. 60W Black Metal
The Haldor table light in a minimalist black design is a real eye-catcher and fits all decorative light bulbs with E27 base. Crown mirror or ring mirror light bulbs as well as light bulbs in trendy smoke glass work particularly well. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- For lamps with E27 base up to max. 60 watt
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 120 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 95 mm |
| net weight | 493 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Textile cable | Textile cable |
| Connections | |
|---|---|
| Plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 60 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






























