Article-No.:
94928
LED Pendant luminaire3-Step-Dim
LED Pendant luminaire 3-Step-Dim Melira 2700K 1690lm 24W Black matt/Gold
2700K 1690lm 24W Black matt/Gold
2700K 1690lm 24W Black matt/Gold
- Elegant ring design in trendy gold colour
- Atmospheric lighting effect through the interplay of indirect and direct light
- Can be combined with the luminaires from the Melira series
LED Pendant luminaire 3-Step-Dim Melira 2700K 1690lm 24W Black matt/Gold
Eye-catching with a luxurious touch! The Melira luminaire series impresses with its elegant ring design in the trendy color gold brushed and black matt. The table, floor, pendant, wall and Deckluminaires in the series can be flexibly combined to create a uniform lighting concept. With a ring diameter of 380 mm, the pendant luminaires lend modern living spaces a stylish and expressive elegance. It can be easily and delicately adjusted in height - without any tools! The interplay of indirect light emitted upwards and direct light downwards creates an atmospheric lighting effect. The integrated LEDs in the luminaires, which emit a warm white light of 2700 K, create a pleasant lighting ambience. The brightness can be dimmed to 3 levels (100%, 40% or 10%) as required using a standard wall switch.
- Elegant ring design in trendy gold colour
- Atmospheric lighting effect through the interplay of indirect and direct light
- Can be combined with the luminaires from the Melira series
- For stylish and expressive elegance in modern living spaces
- Pendant easily height adjustable without tools
- Can be dimmed with a standard light switch, with 3 dimming levels
- Colour temperature: 2700K - Warm white
- Ring diameter: 380 mm
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1200 mm |
| Diameter | 380 mm |
| Pendulum length range | 15-120 cm |
| net weight | 976 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Gold, Black matt |
| Material | Metal |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Nominal luminous flux | 1690 lm |
| Luminous flux LED module | 3130 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 180 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Technique | LED |
| Component parts | 24 W |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 27 W |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 27.6 VA |
| Transformer height | 28 mm |
| Transformer width | 43 mm |
| Transformer depth | 139 mm |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |































