Article-No.:
94925
LED Table luminaire3-Step-Dim
LED Table luminaire 3-Step-Dim Melira 2700K 580lm 10W Black matt/Gold
2700K 580lm 10W Black matt/Gold
2700K 580lm 10W Black matt/Gold
- Elegant ring design in trendy gold colour
- Atmospheric lighting effect through the interplay of indirect and direct light
- Can be combined with the luminaires from the Melira series
LED Table luminaire 3-Step-Dim Melira 2700K 580lm 10W Black matt/Gold
Eye-catching with a luxurious touch! The Melira luminaire series impresses with its elegant ring design in the trendy color gold brushed and black matt. The table, floor, pendant, wall and Decklights in the series can be flexibly combined to create a uniform lighting concept. The Melira table luminaire lends modern living spaces a stylish and expressive elegance. The interplay of indirect light emitted upwards and direct light downwards creates an atmospheric lighting effect. The integrated LEDs in the luminaires, which emit a warm white light of 2700 K, create a pleasant lighting ambience. The luminaire can be switched on and off using the cord switch and the brightness can be dimmed in 3 levels (100%, 60% or 20%). The luminaires have a matching colored textile cable. The plug can be converted for EU or UK with a click system.
- Elegant ring design in trendy gold colour
- Atmospheric lighting effect through the interplay of indirect and direct light
- Can be combined with the luminaires from the Melira series
- For stylish and expressive elegance in modern living spaces
- 3 brightness levels
- Colour temperature: 2700K - Warm white
- Ring diameter: 300 mm
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 375 mm |
| Diameter | 300 mm |
| net weight | 2160 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Gold, Black matt |
| Material | Metal |
| Textile cable | Textile cable |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Table plate |
| Connections | |
|---|---|
| Transformator plug | With plug-in transformer incl. EU/UK plug attachment |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Nominal luminous flux | 580 lm |
| Luminous flux LED module | 1160 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Dimming Control | dimmable in 3 steps with integrated switch |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 81 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Technique | LED |
| Component parts | 10 W |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|4 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Power consumption | 12,5 W |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 25.5 VA |
| Transformer height | 75 mm |
| Transformer width | 40,5 mm |
| Transformer depth | 80 mm |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






























