- LED Globe in gold glass with fine filament thread in twisted glass tube
- Brightness adjustable in 3 levels
- No shadows thanks to the 360° light emission
Floating Shine 230 V Standard LED Globe 250lm 4W 1800K dimmable Gold
The LED gold glass Globe from the Floating Shine edition with 250lm and 1800K gold light is a true masterpiece of lighting technology. With a single filament thread held in shape by a twisted glass tube, the Globe offers a unique aesthetic. However, it not only stands out for its design, but its functionality too. Thanks to the 360° light emission, it does not cast any unsightly shadows, but emits a pleasant, uniform light. This simple design makes it ideal for use in table, wall and pendant lights. It is not designed for brightness, but to provide decorative mood lighting. The filament technology has been rethought and reduced to the essentials to create a unique lighting experience. With the LED Globe Floating Shine, every room is bathed in atmospheric light. The lamp can be dimmed in three stages via a wall switch for various lighting design options.
- LED Globe in gold glass with fine filament thread in twisted glass tube
- Brightness adjustable in 3 levels
- No shadows thanks to the 360° light emission
- Minimalistic design fits perfectly in table, wall, and pendant lights
- Creates a decorative accent in any room
- LED globe with E27 socket

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 125 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 164 mm |
| net weight | 124 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Globe |
| Colour | Gold |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Number of switching cycles >= | 15000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 250 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Gold light, 1800 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 25 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Dimmable | Yes |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 8 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























